Hej wszystkim!
Doszłam ostatnio do wniosku, że rozpisuję się tu o kosmetykach, urodowych odkryciach i tym co spisuje się m. in. przy mojej mieszanej cerze. Jednak przecież nie każdy produkt sprawdzi się u każdego i nie każdy produkt będzie dobry dla naszej cery. No właśnie... Ale jaka jest nasza cera? Czego potrzebuje? Pewnie gdybym zapytała: "Jakie znacie rodzaje cer? " większość wymieniłaby: normalna, tłusta, mieszana, sucha, no ewentualnie trądzikowa czy wrażliwa. Jednak "podręcznikowy" podział jest obszerniejszy. Myślę, że wiele z nas podstawy tej wiedzy ma, jednak osoby początkujące w temacie pielęgnacji mogą nie wiedzieć jeszcze wszystkiego. Także dla początkujących ceromaniaczek( i nie tylko) postanowiłam stworzyć spis rodzajów skóry w pigułce.
Ten rodzaj cery jest niezwykle rzadko spotykany. W zasadzie mają ją tylko dzieci do okresu dojrzewania. Później zwykle nasza skóra może ją jedynie w dużej mierze przypominać. Posiadaczki nawet takiej cery "prawie" normalnej są wielkimi szczęściarami, gdyż jest ona praktycznie idealna. Ma gładką strukturę, bez nierówności, grudek, krostek, jest nawilżona, bez skłonności do przesuszania lub przetłuszczania, dobrze odżywiona, jędrna, napięta, ma zdrowy koloryt. Nie jest tak mocno wymagająca w sprawie pielęgnacji jak inne rodzaje. Wystarczy ją regularnie oczyszczać, złuszczać, nawilżać i odżywiać a odwdzięczy nam się perfekcyjnym wyglądem przez wiele lat.
2. Cera sucha
Zwykle ma jasny kolor, sprawia wrażenie bardzo delikatnej, jest mało elastyczna, ma skłonności do łuszczenia, zaczerwienienia oraz niekiedy do widocznych naczyń krwionośnych. Nie najlepiej reaguje na czynniki takie jak: woda, mocniejsze środki do oczyszczania, czy warunki atmosferyczne, gdyż wywołują one dodatkowe ściągniecie i uczucie dyskomfortu. Bardzo wcześnie pojawiają się pierwsze zmarszczki( bo już ok 20 roku życia). Przyczyną jest wytwarzana zbyt mała ilość naturalnych tłuszczów które odpowiadają za utrzymanie elastyczności i nawilżenia oraz pełnią funkcję ochronną naskórka. W takiej sytuacji trzeba dostarczać je z zewnątrz np w postaci kremów zawierających lipidy i kwasy tłuszczowe. Należy zapamiętać, że SKURA SUCHA TO NIE SKÓRA ODWODNIONA. Skórą odwodnioną może być każda skóra, czy to sucha, tłusta czy normalna. Odwodnienie może pojawić się okresowo np w czasie zimy, na wskutek niskich temperatur czy działających grzejników i suchego powietrza. W takiej sytuacji walka jest dużo prostsza i należy uzupełniać braki wody od wewnątrz, ale i stosując preparaty np z kwasem hialuronowym.
3. Cera tłusta
Powierzchnia jej jest błyszcząca z często widocznymi, rozszerzonymi porami i zaskórnikami. Łój wydzielany jest w nadmiarze, a skóra miewa szarawy odcień. Jest dość odporna na działanie czynników atmosferycznych, nie straszne jej wiatr, mróz czy słońce, oraz woda i silniejsze środki myjące. Cera taka nie występuje w dzieciństwie, dopiero w okresie dojrzewania. Przyczyną nadmiernego przetłuszczania może być stres, zaburzenia hormonalne, czy po prostu skłonności genetyczne. Zdecydowaną zaletą cery tłustej jest fakt, iż starzeje się stosunkowo późno, a w wieku starczym nie ulega wysuszeniu. Jeśli chodzi o pielęgnację priorytetem jest regularne złuszczanie naskórka oraz staranie się regulować wydzielanie sebum. Stosowanie zbyt agresywnych środków myjących może doprowadzić do zdarcia naturalnego płaszcza ochronnego a co za tym idzie zwiększenia produkcji łoju. Jednak wiele osób nadal uważa że cerę tłustą należy ciągle oczyszczać agresywnymi środkami oraz wysuszać. Nic bardziej mylnego!
Skóra tłusta ma również skłonności do zapychania i powstawania licznych wykwitów. Gdy problem narasta mamy do czynienia z cerą trądzikową( szczególnie w okresie dojrzewania, ale również w późniejszych latach). Cera taka charakteryzuje się licznymi niedoskonałościami w postaci zaskórników, ropnych krostek, bardzo bolesnych cyst. Gdy mamy do czynienia z lekkimi formami jesteśmy zwykle w stanie poradzić sobie w domu odpowiednią pielęgnacją oraz dietą. Gdy stan naszej skóry jest bardzo zły powinniśmy zgłosić się do dermatologa.
Jest ona kombinacją dwóch cer: cery tłustej oraz suchej/ normalnej. Najczęściej tłusta jest tak zwana strefa T, czyli czoło, nos, broda. Policzki w zależności od osoby są względnie normalne bądź przesuszone. Pielęgnacja tego typu cery jest dość pracochłonna i wymagająca. Jednocześnie występuje nadmierna praca gruczołów łojowych i świecenia oraz przesuszenie i ściągnięcie skóry. Należy zapewnić większą równowagę skórze, czyli miejsca tłuste regulować i matowić, natomiast pozostałe partie nawilżać i odżywiać. Do wyboru mamy drogeryjne, gotowe produkty do pielęgnacji cery mieszanej, możemy również stosować dwa oddzielne produkty dobrane bezpośrednio do każdej ze stref.
5. Cera zniszczona
Przyczynami mogą być wszelkiego rodzaju przebyte choroby, leki ale także tryb życia, niezdrowa dieta czy nadmierne korzystanie z solarium. Współczesnym problemem jest także stres, brak snu czy zanieczyszczenia środowiska. Wolne rodniki powodują niszczenie głębszych warstw skóry, uszkadzają płaszcz lipidowy, kolagen i elastynę. Wszystko to prowadzi do szybszego procesu starzenia i powstawania zmarszczek. Cera staje się niedotleniona, zmęczona i ziemista. Ważnym etapem w pielęgnacji jest natlenienie skóry i jej odżywienie.
Cerę taką posiadają osoby w wieku okołomenopauzalnym. Proces starzenia obejmuje naskórek, ale również głębsze warstwy skóry. W skórze właściwej z kolei następuje niszczenie włókien kolagenowych i elastyny. Zmniejszenie tkanki tłuszczowej prowadzi do powstania głębszych zmarszczek. Zmniejsza się produkcja warstwy ochronnej w postaci lipidów. Prowadzi to do nadmiernego przesuszenia, naskórek staje się chropowaty i szorstki, skóra traci jędrność i elastyczność. Z wiekiem pojawiają się także przebarwienia, plamy i brodawki. Skóra taka wymaga większej dawki substancji nawilżających oraz składników aktywnych. W kosmetykach bardzo cenne są retinol, algi morskie, kwas hialuronowy oraz naturalne oleje.
Skłonność do rozszerzonych naczyń pojawia się już w dzieciństwie, jednak z czasem nasila się. Na powierzchni skóry znajdują się liczne, widoczne naczynia krwionośne. Naczynia osłabiają się, są bardzo kruche, zwiększa się również ich przepuszczalność co powoduje przenikanie wgłąb skóry wielu czynników. Na cerze takiej pojawia się rumień( na skutek gwałtownego rozszerzenia i kurczenia naczyń pod wpływem np temperatury lub stresu) oraz uczucie pieczenia. Częstą także pojawia się trądzik różowaty. Podczas pielęgnacji trzeba traktować ją maksymalnie delikatnie. Składniki wzmacniające naczynia to m. in.: witamina C, arnika, kasztanowiec.
Przyczyny mogą być wrodzone lub nabyte na skutek zanieczyszczeń środowiska, niewłaściwej pielęgnacji, nadmiernej ekspozycji na działanie promieni UV oraz stresu. Wszystkie te czynniki powodują utratę wilgoci a także zmniejszenie warstwy ochronnej naskórka( płaszcza lipidowego). Przy tym rodzaju cery często pojawia się uczucie pieczenia, świądu czy ściągnięcia. Podczas pielęgnacji należy unikać agresywnych środków myjących, konserwantów i sztucznych barwników, które mają silne właściwości drażniące. Należy również ograniczyć kąpiele słoneczne.
Cera taka wygląda często o wiele lepiej niż przed ciążą. Wpływ na to mają hormony, które działają nie tylko na poprawę wyglądu, ale również na samopoczucie. Zmiany hormonalne nierzadko powodują zniknięcie trądziku pospolitego, wygładzenie skóry, spłycenie drobnych zmarszczek. Jednak nie zawsze zmiany w czasie ciąży są na lepsze, często jest wręcz odwrotnie i kobiety w tym okresie zaczynają borykać się z trądzikiem i ostudą. Oczywiście nie muszę chyba wspominać o wszelkiego rodzaju żylakach, rozstępach, obrzękach ciała i wielu innych, ale to już materiał na inny temat.
Jest to najdelikatniejsza skóra na naszym ciele. Jest bardzo cienka, wiotka i szybko ulega procesom starzenia. Skóra ta nie posiada gruczołów łojowych, przez co cierpi z powodu braku płaszcza ochronnego. Okolice oczu często narażone są na niedostateczne nawilżenie i odżywienie, a co za tym idzie są podrażnione, przesuszone i łuszczą się, a także pojawiają się zmarszczki spowodowane niedostatecznym nawilżeniem. W pielęgnacji należy zwrócić uwagę na lekkie preparaty które nie obciążą skóry, ale zapewnią właściwy poziom nawilżenia. Dobrze jeśli nie zawierają zbędnych substancji konserwujących, barwiących czy zapachowych, które mogłyby je podrażnić. W składach dobrze jest szukać olejów, kwasu hialuronowego czy peptydów.
Oto dziesięć rodzajów cer i ich opisy, wśród których z pewnością znajdziecie charakterystykę Waszej. Mam nadzieję, że choć jedna z Was skorzysta na tym długim wywodzie. Myślałam by częściej wrzucać takie "edukacyjne" tematy. Zastanawiam się tylko czy jesteście zainteresowane taką serią wpisów.
*Dodatkowo zaznaczam, że nie jestem dermatologiem czy innym specjalistą i jeśli popełniłam jakiś błąd w opisie bardzo proszę o poprawienie mnie bo chętnie skoryguję swoją wiedzę.
Jaką macie cerę i jak o nią dbacie? Może macie jakieś ciekawe patenty, którymi zechcecie się z nami podzielić? Będę wdzięczna za jakieś ciekawe porady.
Ja mam cerę tłustą i najlepszym jej "uspokajaczem" są glinki. Szczególnie czarna i zielona spisują się u mnie doskonale. Oczyszczają i ograniczają sebum.
OdpowiedzUsuńMoja cera również uwielbia glinki, jak dotąd dają najlepszy efekt ze wszystkich masek oczyszczających ;)
UsuńHmmmm a u mnie to zależy pracuje w kuchni więc wszystkie opary lądując na niej sprawiają, że po przyjściu do domu mam tłustą. Ale gdy już jestem przez kilka dni w domu raczej zalicze ja do normalnej :D hahah
OdpowiedzUsuńZapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje i nie pozostaje biernym obserwatorem :)
Bardzo dobry post :-) Dobrze, że zwróciłaś uwagę na używanie drażniących środków oczyszczających, bo tego jest zdecydowany nadmiar nie tylko w sklepach, drogeriach czy aptekach ale także (o zgrozo) na blogach. Delikatne i skuteczne oczyszczanie to podstawa. Nie warto inwestować w żaden dobry krem gdy leży oczyszczanie..szkoda pieniędzy i czasu. Jak najwięcej takich postów :-)
OdpowiedzUsuńRzeczywiście za dużo wśród nas kosmetyków o bardzo mocnym działaniu oczyszczającym, wręcz trudno spotkać jakiś delikatny środek w drogeriach. Bardzo mi miło, że podoba Ci się ten post ;)
UsuńMam cerę mieszaną, nienawidzę jej :)
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny post!
OdpowiedzUsuń___________________
www.justynapolska.com
Fashion&Beauty Expert
Mam cerę tłustą i nie jest ona łatwa w pielęgnacji.
OdpowiedzUsuńU mnie nie dość że cera sucha, to jeszcze naczynkowa ;/ Jednym słowem masakra :(
OdpowiedzUsuńZgłupiałam i już sama nie wiem jaki mam rodzaj cery. Myślę, że sucha ale teraz to mam wątpliwości.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, marciik.blog.pl
Ja to mam chyba mieszaną...
OdpowiedzUsuńMam suchą niestety...
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis i wielu osobą na pewno się przyda
ja mam cerę mieszaną i odwodnioną, do czasu kiedy nie zaczęłam studiów byłam przekonana, że jest sucha :D zwrócę uwagę, że mamy 4 rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną, pozostałe takie jak naczynkowa, odwodniona i tak dalej to tylko jej stany :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za informację, miło dowiedzieć się czegoś nowego i uzupełniać swoją wiedzę :D
UsuńMam cerę mieszaną i muszę ją oczyszczać, likwidować niedoskonałości i jednocześnie nawilżać. Mam też problem z rozszerzonymi porami i zaskórnikami. Tak więc sporo jest pracy :)
OdpowiedzUsuńJa mam cerę mieszaną i dopiero niedawno zaczęłam nad nią panować. Pielęgnacja to jednak całkowicie kwestia indywidualna :)
OdpowiedzUsuńkurcze mam albo tłustą albo mieszaną - sama nie wiem :(
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis, krótko i na temat to mi się podoba !
OdpowiedzUsuńMieszana, ale w kierunku suchości, także nawilżam ile wlezie :)
OdpowiedzUsuńJa mam normalna ;)
OdpowiedzUsuńMam mieszana :)
OdpowiedzUsuńciekawy i fajny post!
pozddrawiam i zapraszam do mnie,
maaalox.blogspot.com
Bardzo przydatny wpis :) zbiera w jednym miejscu wszystkie ważne informacje ;) moja cera jest mieszana z tendencją do przetłuszczania ;)
OdpowiedzUsuńPost obrazuje wszystkie rodzaje skóry, podoba mi się takie zestawienie. U mnie skóra jest sucha i stale ją nawilżam, lubi się z białą glinką.
OdpowiedzUsuńJa mam skórę suchą, naczynkową i do tego dość wrażliwą. Połączenie ciężkie w pielęgnacji ;)
OdpowiedzUsuńJa mam cerę mieszaną :) Odpowiednia pielęgnacja to podstawa :)
OdpowiedzUsuńMoja cera jest tłusta, dobrze działają na nią produkty Ziaji z serii liście manuka oraz maska z glinką zieloną :)
OdpowiedzUsuńCera mieszana i jej zmora --> przetłuszczająca się strefa T
OdpowiedzUsuńPomocne są bibułki matujące :)
Ciekawe zestawienie wszystkich typów cer, na pewno bardzo przydatny wpis! :)
OdpowiedzUsuńNajgorszą z możliwych - naczyniową :( Z dodatkiem suchości..
OdpowiedzUsuńMam cerę tłustą, choć ostatnio całkiem nieźle sobie z nią radzę i powoli zmierza ku mieszanej, za to jest naczyniowa i trochę wrażliwa. Niełatwo sobie z nią poradzić :)
OdpowiedzUsuńObserwuję!
Ja mam cerę mieszaną.
OdpowiedzUsuńhttps://bayanlarsitesi.com/
OdpowiedzUsuńEminönü
Haraççı
Taşoluk
Levent
OG6Z
Firma seçimi, parça eşya taşıma hizmeti sunan firmalar arasında doğru tercih yapmanın öne목포출장샵mli bir adımıdır
OdpowiedzUsuńABF29
OdpowiedzUsuńAntep Şehirler Arası Nakliyat
Çerkezköy Televizyon Tamircisi
Muğla Şehirler Arası Nakliyat
Bursa Şehir İçi Nakliyat
Ünye Oto Elektrik
Antalya Rent A Car
Erzincan Şehirler Arası Nakliyat
Adana Parça Eşya Taşıma
Çanakkale Şehir İçi Nakliyat
13D5C
OdpowiedzUsuńStar Atlas Coin Hangi Borsada
Area Coin Hangi Borsada
Clubhouse Takipçi Hilesi
Coin Kazanma
Lovely Coin Hangi Borsada
Spotify Dinlenme Satın Al
Loop Network Coin Hangi Borsada
Binance Hesap Açma
Gate io Borsası Güvenilir mi
179A5
OdpowiedzUsuńLinkedin Beğeni Hilesi
Görüntülü Sohbet Parasız
Binance Referans Kodu
Mefa Coin Hangi Borsada
Bitcoin Hesap Açma
Binance Kimin
Kripto Para Nasıl Oynanır
Fuckelon Coin Hangi Borsada
Twitch İzlenme Hilesi
F3B61
OdpowiedzUsuńYeni Çıkacak Coin Nasıl Alınır
Mexc Borsası Kimin
Kripto Para Kazanma
Referans Kimliği Nedir
Binance Referans Kodu
Coin Kazanma Siteleri
Referans Kimliği Nedir
Coin Üretme Siteleri
Lovely Coin Hangi Borsada
صيانة بوتاجاز مكة rjSMMWmdSe
OdpowiedzUsuńشركة تنظيف سجاد بخميس مشيط fTqu1oAYQb
OdpowiedzUsuńشركة تسليك مجاري بالهفوف Xxqd227E6D
OdpowiedzUsuńشركة صيانة افران بجدة 8RCHshSMUW
OdpowiedzUsuńشركة تنظيف خزانات L4I5iEAOf0
OdpowiedzUsuńتسليك مجاري بالهفوف AcyMR3kyvL
OdpowiedzUsuńشركة عزل اسطح بالرياض n9m5Qbaxdf
OdpowiedzUsuńشركة عزل خزانات بخميس مشيط
OdpowiedzUsuńxyagnuDTe0
شركة صيانة افران بجازان Muz2rogqst
OdpowiedzUsuń